KAYAK KURALLARI

Dağlardan süzülerek inmenin keyfini yaşayabilmek için gerekli olan kayak malzemesi ve tekniği her geçen gün daha da gelişmektedir. Bunlar kayak, ayakkabı şekilleri ve öğrenme teknikleridir.

Kayak merkezlerinde kar özel paletli araçlarla ezilerek pistler oluşturulur. Pistler de Yeşil, Kırmızı ve Siyah olmak üzere kolaydan zora doğru 3 gruba ayrılır.

KURALLAR

Kayarken de belli (nezaket) kurallar geçerlidir. FIS kuralları (Uluslararası Kayak Federasyonu) mahkeme kararlarında temel oluştururlar fakat kanun değildirler. Bunlar kayakçıların kendilerinin ve başkalarının güvenliklerini etkileyen sorumluluklarını belirtir.

 

  • Her kayakçı görülür şekilde kaymalı, hızını ve kayış şeklini kendi kabiliyeti ve arazi, kar  trafik yoğunluğu ve hava koşullarına göre ayarlamalı, diğer kayakçıları tehlikeye sokmayacak veya onlara zarar vermeyecek şekilde davranmalıdır.
  • Pistte hiç bir zaman yürünmez, bu hem ayakkabıların pisti bozmasına neden olur hem de hareket yönü ve şekli itibariyle pistteki akışkanlığı bozar.
  • Yukarıdan, aşağıdan, soldan veya sağdan başka bir kayakçıyı geçmek serbesttir fakat her zaman geçilen kişi bütün hareketleri için yeterli alan bırakan bir mesafede geçilmeli, çarpışmayı önlemek ve alttaki kayakçının rotasını bozmamaya ve hareketlerini sınırlamamaya özen göstermelidir.
  • Durduktan sonra yeniden kaymaya başlayacak her kayakçı, kendisinden yukarıdaki ve aşağıdakilere ve kendisine tehlike oluşturmayacağından emin olmalıdır ve bundan sorumludur.
  • Pistte düşen hemen kalkıp devam edecek durumda değil ise kenara çekilerek  pisti boşaltmalıdır.
  • Kayakçılar birbirine yardım ve destekte bulunmalıdır.  İhtiyacı olan kayakçıya yardım etmek veya gerekli yerlerden yardım gelmesini sağlamak gerekir. 
  • Kesin kurallar gereği 14 yaşından küçük kayakçılar kask takmak zorundadırlar.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !